Klicka här för att bli medlem i MIFF nu – hjälp oss att nå 2.000 medlemmar i Sverige.

– I år skickar Israel något ”annorlunda” till Eurovision.

Den israeliske artisten Noam Bettan (Foto: יאיר סיגרון (yair sigron), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons, beskuren)

Israel hade redan utsett Noam Bettan till sin artist i Eurovisionfinalen. Nu är nästa steg taget när hans låt skickats in till EBU för godkännande. Låten uppges vara en stilmässig förändring jämfört med de senaste årens bidrag.

Det stod redan klart att artisten Noam Bettan kommer att tävla för Israel i Eurovision Song Contest 2026. Enligt Israels public service-bolag KAN har man nu också valt ut den låt som han (förhoppningsvis) skall framföra i finalen, skriver Jerusalem Post.

Israel har precis som Sverige utvecklat en sofistikerad process för sitt nationella urval (Melodifestivalen i Sverige, HaKokhav HaBa i Israel). Även i Israel drar kvalificeringsprocessen miljoner tittare och fungerar som massnöjesunderhållning i månader. Men till skillnad från i Sverige, så utses först den israeliska artisten och därefter den låt som skall framföras, var för sig.

Låten är skriven av förra årets israeliska representant Yuval Raphael tillsammans med Nadav Aharoni och Tzlil Klipi. Aharoni och Klipi står även för komposition och produktion. Bidraget skickas nu till Europeiska radio- och TV-unionen (EBU) för godkännande, och kommer – om det godkänns – att offentliggöras den 5 mars i ett specialprogram på KAN:s kanaler.

Israels låtval till Eurovision har under de senaste åren fått litet extra uppmärksamhet, särskilt efter att 2024 års bidrag ”October Rain” refuserades av EBU för sitt politiska innehåll och fick skrivas om till ”Hurricane”.

I Israel är det många som haft synpunkter på att de två senaste årens bidrag varit skrivna av samma person, Keren Peles, och år har KAN infört ett nytt urvalssystem: alla medlemmar i upphovsrättsorganisationen ACUM fick skicka in bidrag. Låtarna bedömdes anonymt, ofta med AI-genererade sångröster för att dölja upphovspersonerna.

Från de ursprungligen de cirka 200 inskickade låtarna begränsades urvalet i omgångar till slutligen fyra finalbidrag, inspelade med Noam Bettans röst. Efter vidare diskussioner röstades vinnarlåten fram med klar majoritet.

Enligt KAN markerar årets val en stilmässig förändring – från två år av ballader till något ”annorlunda”. Bidraget framförs på tre språk: hebreiska, franska och engelska, precis som Raphaels låt ”New Day Will Rise” i fjol.

Eurovisionfinalen hålls den 16 maj 2026, med semifinaler den 12 och 14 maj.

Hjälp oss att utveckla vårt arbete och växa!

  1. Bli medlem 
  2. Donera (Swish) till MIFF:s informationsarbete för Israel. Bankgiro 5705-2524 
  3. Beställ bok eller pins i MIFF:s webshop
  4. Beställ broschyren ”Förstå Israel” med israelernas bästa argument.

Du kan läsa den här artikeln gratis tack vare MIFF:s över 15 000 medlemmar i Norge och över 1 400 medlemmar i Sverige. Men vi behöver stöd från många fler nu!

Ge en gåva här eller Swisha till 1233318219

Bli medlem