Klicka här för att bli medlem i MIFF nu – hjälp oss att nå 1.500 medlemmar i Sverige.

En ”liberated zone” på Lunds universitet

En "befriad zon" på Lunds universitet. (Foto: privat, beskuret)

Svensk-israelen Yair Elsner stötte på en ”liberated zone” med palestinska flaggor i lokaler tillhörande Lunds universitet, och blev ombedd att avlägsna sig. Skall ett universitets byggnader verkligen få vara plattform för polarisering och hat? 

Idag [12 mars] på Lunds universitet i LUX-byggnaden stötte jag på en ”liberated zone”. När jag fotograferade de närvarande inledde de ett samtal. Snart ombads jag avlägsna mig så området skulle förbli ”liberated”. Det var alltså min närvaro som de ville befrias från.

Det bör nämnas att en av tjejerna där, den som svarade mig att det konceptet ”Judenrein” inte känns ok faktiskt visade sig vara väldigt trevlig och smart (jag vet, svårt att ta in, men vänta). Vi gick och satte oss och hade en långt samtal. Vi höll naturligtvis inte med varandra om mycket mer än att vi båda hade önskat att ingen skulle behöva behandlas illa, lida och dö.

För mig var det dock en speciellt surrealistisk upplevelse att höra en tjej som uppenbarligen ville väl, med anselig intellektuell kapacitet och vilja att åtminstone lyssna ändå hamna i en position som är så verklighetsfrämmande. I hennes fall var hennes engagemang grundad i någon slags ekologisk romantism och en berättelse om hur palestinierna levt i samklang med naturen tills dess att de trycktes bort av krafter ”utifrån”.

Vad kan man säga om detta? Det är en tragedi att den palestinska nationella rörelsen lyckats paketera det mörkaste och mest bestialiskt mordiska av politiska projekt som något vackert, något romantiskt och tragiskt och samtidigt med löfte om en hägrande, framtida idyll.

Jag funderade faktiskt, eftersom just denna tjej var så trevlig, att inte lägga upp ett inlägg om det. MEN – vi kan inte tillåta oss sådan vekhet. Unionen mellan dessa människor och deras stormtrupper och dödspatruller i Gaza och runt om i världen är för farlig.

Detta måste bekämpas. Till Lunds universitet bör frågan ställas, hade ni accepterat att zoner deklareras som fria från transaktivister, från feminister eller från de som stödjer Ukraina? Skall ett universitets byggnader verkligen få vara plattform för polarisering och hat?

Yair Elsner
Jude, sionist och svensk-israel. Driver podcasten: Judefrågan.

Först publicerad på X, där det även finns fler foton och ett filmklipp från mötet. Texten återpubliceras här med Elsners tillstånd.

Israel är under attack från Iran – visa ditt stöd nu!

  1. Bli medlem (från 4 kr per vecka)
  2. Donera till MIFF:s informationsarbete för Israel. Swish 123 331 82 19
  3. Beställ MIFF:s böcker – lämplig som gåva till både Israelvänner och Israelkritiker.
  4. Beställ broschyren ”Förstå Israel” med israelernas bästa argument.

Du kan läsa den här artikeln gratis tack vare MIFF:s över 13 100 medlemmar i Norge och över 450 medlemmar i Sverige. Men vi behöver stöd från många fler nu!

Ge en gåva här eller Swisha till 1233318219

Bli medlem