I juli utfärdade den palestinske presidenten Mahmoud Abbas ett presidentdekret som kräver att parlamentsval i de palestinska områdena ska hållas den 28 november 2026 och presidentval någon gång under första kvartalet 2027.
PA har länge utsatts för stark press från EU och andra internationella givare att hålla demokratiska val. Det har inte hållits några val på de palestinska territorierna sedan 2006, då Hamas vann majoritet i det palestinska parlamentet.
Senaste presidentvalet var i januari 2005. Då valdes Mahmoud Abbas för en fyraårsperiod, men han har nu suttit vid makten i 21 år.
Nu rapporterar den israeliska organisationen Palestinian Media Watch (PMW) att den palestinska myndigheten (PA) är i full färd med att hitta ursäkter för att ställa in det planerade valet.
Anledningen är densamma som tidigare: De fruktar att Hamas kommer att vinna valet.
Även år 2021 hade de palestinska myndigheterna lovat att de skulle hålla val, men detta ställdes in av president Abbas bara en månad före valdagen. Då visade opinionsundersökningarna att Hamas skulle vinna valet igen.
Hamas är fortfarande betydligt mer populärt än Abbas Fatah-parti. Opinionsundersökningar visar att Hamas åtnjuter stor sympati bland palestinierna. En klar majoritet av palestinierna stödde Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023.

När valet ställdes in 2021 skyllde Abbas och PA på Israel. Anledningen var att Israel inte tillät att valet hölls i östra Jerusalem, där Israel gör anspråk på suveränitet. PA var fullt medveten om detta i förväg, så Israel användes helt enkelt som syndabock.
I samband med detta val verkar även PA ställa samma krav, vilket är ett bekvämt sätt att ställa in valet. PA har lovat det internationella samfundet ett antal gånger tidigare att de kommer att hålla val, bara för att ställa in dem strax innan.
Under ett möte med en delegation från Europeiska utrikestjänsten (EEAS) presenterade ordföranden för Palestinska nationella rådet, Rawhi Fattouh, flera absoluta krav för att ett val överhuvudtaget skulle kunna hållas.
Han betonade att valet måste omfatta Västbanken, Gaza och Östra Jerusalem:
- Förödelsen i Gaza: Fattouh framhöll att den humanitära situationen och infrastrukturen i Gazaremsan gör det extremt svårt att hålla val där.
- Kravet på Jerusalem: Han betonade att Israel måste tillåta rösträtt i Jerusalem och menade att det var Israels vägran här som ledde till att PA ställde in det planerade valet 2021.
Dessa förutsättningar är en välkänd strategi från PA. Genom att ställa absoluta krav på att både Gaza och Jerusalem ska delta på PA:s villkor skapar myndigheterna två hinder som gör det nästan omöjligt att genomföra valet i praktiken.
Eftersom EU och västerländska givarländer kräver demokratiska reformer för att kunna fortsätta överföringen av biståndsmedel är PA helt beroende av att ha en ”godkänd narrativ” om valet ska ställas in igen.
Därför är kraven på att valet ska inkludera Östra Jerusalem och Gazaremsan ett enkelt sätt att ställa in valet. Och utan val kommer Abbas och Fatah att sitta kvar vid makten.
PMW betonar att om PA snart meddelar att valet måste skjutas upp igen på obestämd tid – antingen på grund av situationen i Gaza eller på grund av Jerusalem – så kommer det beslutet inte att komma oväntat. Det är en avsiktlig och förberedd taktik för Abbas och Fatah att fortsätta hålla fast vid makten.






