Klicka här för att bli medlem i MIFF nu – hjälp oss att nå 2.000 medlemmar i Sverige.

Flera skadade och dödade i nya raketattacker från Libanon

Israeliska styrkor vid en utbränd bil efter en raketattack mot Kiryat Shmona den 10 maj 2024. (Foto: Flash90)
Raketattackerna har nu kostat 24 människor livet i Israel.

En israelisk civilperson dödades och fem soldater skadades i raketattacker mot norra Israel från Hizbollah i Libanon under Israels nationaldag den 14 maj. Dagen innan skadades också fyra israeliska soldater i raketattacker.

Israeliska stridsflygplan svarade med att bomba flera Hizbollah-mål i Libanon.

Det har förekommit nästan dagliga attacker från Hizbollah mot Israel sedan den 8 oktober förra året. De senaste veckorna har flera personer dödats i attackerna. Sammanlagt har tio civila och 14 israeliska soldater och reservister dödats i attackerna från Libanon.

På den libanesiska sidan har omkring 300 Hizbollah-terrorister dödats i israeliska attacker. Dessutom minst 60 terrorister från andra terroristgrupper. En soldat från den libanesiska armén och ett 60-tal civila har också mist livet i striderna.

Upp till 80 000 civila har evakuerats från sina hem i norra Israel till följd av hotet från Hizbollah. Ingen vet när de kommer att kunna återvända hem. Den senaste tiden har det varit flera demonstrationer där invånarna i norr kräver lösningar från regeringen som gör det möjligt för dem att flytta hem igen.

– Invånarna i norr har varit på flykt från sina hem i över sju månader, och de har ingen aning om när de kommer att kunna flytta hem igen, säger Moshe Davidovich, chef för det regionala rådet i Mateh Asher-regionen.

– I sju månader har företag kollapsat. Folk vet inte vad de ska göra av sig själva, de är fulla av frustration och förtvivlan, säger han.

Israel är under attack från Iran – visa ditt stöd nu!

  1. Bli medlem (från 4 kr per vecka)
  2. Donera till MIFF:s informationsarbete för Israel. Swish 123 331 82 19
  3. Beställ MIFF:s böcker – lämplig som gåva till både Israelvänner och Israelkritiker.
  4. Beställ broschyren ”Förstå Israel” med israelernas bästa argument.

Hjälp oss att utveckla vårt arbete och växa!

  1. Bli medlem 
  2. Donera (Swish) till MIFF:s informationsarbete för Israel. Bankgiro 5705-2524 
  3. Beställ bok eller pins i MIFF:s webshop
  4. Beställ broschyren ”Förstå Israel” med israelernas bästa argument.

Du kan läsa den här artikeln gratis tack vare MIFF:s över 15 000 medlemmar i Norge och över 1 400 medlemmar i Sverige. Men vi behöver stöd från många fler nu!

Ge en gåva här eller Swisha till 1233318219

Bli medlem