Klicka här för att bli medlem i MIFF nu – hjälp oss att nå 2.500 medlemmar i Sverige.

Både israeler och palestinier har gett upp tvåstatslösningen

Varken israeler eller palestinier tror att en israelisk och palestinsk stat kan leva i fred sida vid sida. (Foto: Flash90)
Fler än hälften av israelerna säger nu att de inte tror att det är möjligt att uppnå fredlig samexistens mellan Israel och en palestinsk stat.

En stor majoritet av palestinierna på Västbanken och i Östra Jerusalem, samt en majoritet av israelerna, säger att de inte tror att Israel och en självständig palestinsk stat kan existera i fred sida vid sida. Det visar en ny opinionsundersökning från Pew.

Bara 17% av israelerna säger att de tror att det finns en väg till fredlig samexistens, medan 56% tycker motsatsen. Bland de tillfrågade palestinierna på Västbanken och i Östra Jerusalem tror 21% att samexistens är möjlig, medan 68% säger att det är omöjligt. Palestinier från Gaza har inte varit med i undersökningen.

Tron på en tvåstatslösning har inte varit så låg sedan Pew började mäta för mer än tio år sedan. År 2013 svarade hälften av israelerna att de trodde att det var möjligt att uppnå fredlig samexistens mellan Israel och en palestinsk stat.

Andelen som anser att samexistens är möjlig var redan 2025 nere på sin lägsta nivå någonsin. Denna andel har sjunkit ytterligare 2026.

I år är det också första gången som mer än hälften av de israeliska respondenterna uttryckligen säger att de inte tror att det är möjligt att uppnå fredlig samexistens.

16% av de judiska israelerna som har deltagit i undersökningen tror fortfarande att en tvåstatslösning är möjlig, medan 64% svarar att de inte tror att det finns någon möjlighet att en israelisk och palestinsk stat kan leva i fred sida vid sida.

Bland israeliska araber är det 46% som svarar att de inte vet eller inte vill svara. 23% svarar att de tror att fredlig samexistens är möjlig, medan 26% svarar att det inte är möjligt.

Optimistiska kommentarer

Pew har fått kommentarer från flera av deltagarna i undersökningen. En 29-årig judisk man, som fortfarande tror på tvåstatslösningen, säger ”vi måste hitta vägen till fred för våra barns och deras barns skull”. En 43-årig palestinier, som också tror på tvåstatslösningen, säger att ”vi har inget annat val än att leva sida vid sida och hitta en annan lösning”.

Pessimism

Bland de mer pessimistiska är oenighet om landområden en av de största anledningarna till att de inte tror att en tvåstatslösning och fredlig samexistens är möjlig. Säkerhet är också en viktig fråga. ”De vill inte bo bredvid oss, utan ta över vårt land,” säger en 57-årig judisk man.

Flera säger att de tappade tron på en tvåstatslösning efter massakern den 7 oktober. ”Efter det som hände den 7 oktober har jag tappat all tro på det palestinska folket och på en tvåstatslösning”, säger en 36-årig judisk man.

Undersökningen har gjorts bland 1001 personer i Israel och 1038 palestinier på Västbanken och i Östra Jerusalem. Den genomfördes mellan 30 mars och 6 maj, under en period då det fortfarande pågick direkta strider mellan Israel och Iran.

Hjälp oss att utveckla vårt arbete och växa!

  1. Bli medlem 
  2. Donera (Swish) till MIFF:s informationsarbete för Israel. Bankgiro 5705-2524 
  3. Beställ bok eller pins i MIFF:s webshop
  4. Beställ broschyren ”Förstå Israel” med israelernas bästa argument.

Du kan läsa den här artikeln gratis tack vare MIFF:s över 15 000 medlemmar i Norge och över 1 400 medlemmar i Sverige. Men vi behöver stöd från många fler nu!

Ge en gåva här eller Swisha till 1233318219

Bli medlem