Klicka här för att bli medlem i MIFF nu – hjälp oss att nå 1.500 medlemmar i Sverige.

Nordic Israel Congress öppnade med en stark personlig berättelse

Luai Ahmed talar på Nordic Israel Congress 9:e maj 2025. (Foto: Bjarte Bjellås)

Luai Ahmed gick från att ha vuxit upp med judehat i Jemen till att bli en försvarare av Israel.

På fredagskvällen inleddes Nordic Israel Congress 2025. Konferensens första talare var Luai Ahmed. Han föddes i Jemen 1993, men beviljades politisk asyl i Sverige 2014, delvis för att han förföljdes i Jemen som homosexuell.

Ahmed berättade om hur han under hela sin uppväxt i Jemen lärdes att hata judar och Israel. Både imamen i moskén och läraren i skolan berättade för honom att judarna inte var människor, utan att de var onda och farliga varelser.

– Hela mitt liv trodde jag det värsta om judarna och om Israel, sa han.

Efter att ha fått asyl i Sverige började han studera. En dag träffade han en kille på universitetet som såg ut som om han var från Mellanöstern. Ahmed presenterade sig för honom. Personen hälsade tillbaka och sa att han var från Israel. Då blev Ahmed chockad.

– Mitt hår reste sig över hela kroppen. Jag hade aldrig träffat en jude förut. Jag hade vuxit upp med historier om att de var onda och att de var apor. Nu pratade jag med en jude för första gången, och han såg inte ut som en apa.

Under de kommande sex månaderna blev israelen hans bästa vän på universitetet. Ahmed insåg så småningom att det han hade lärt sig om judarna och Israel i Jemen var fel.

Sedan kom massakern den 7 oktober, då 1 200 människor dödades och 251 togs som gisslan. Det var vändpunkten för Ahmed. På sociala medier såg han hur hans arabiska vänner och hans egna familjemedlemmar firade attacken.

– Jag blev ledsen över tanken att jag kunde ha varit en av dem som stödde en sådan attack. Det här var idéer som jag tvingades på sedan jag var liten, sa han.

Han publicerade en video där han kritiserade dem som firade den 7 oktober.

– Det ledde till att jag förlorade 70 till 80 procent av mina vänner.

Samtidigt ledde videon till att han blev inbjuden till Israel. Familjen i Jemen avrådde honom bestämt från resan. Ändå valde Ahmed att åka till Israel. Han säger att besöket i landet var en fantastisk upplevelse och en ögonöppnare för honom. Allt han hade lärt sig att tro om Israel visade sig vara fel.

– Jag hade hört så mycket prat om att det fanns apartheid i Israel. Att de behandlade araber illa. När jag kom dit såg jag att allt var nonsens. Som arab och muslim upplevde jag ingen apartheid. Jag kände mig helt hemma där, sa han.

Resan till Israel har fått flera familjemedlemmar att bryta all kontakt.

Du kan se hela Luai Ahmeds tal här:

Israel är under attack från Iran – visa ditt stöd nu!

  1. Bli medlem (från 4 kr per vecka)
  2. Donera till MIFF:s informationsarbete för Israel. Swish 123 331 82 19
  3. Beställ MIFF:s böcker – lämplig som gåva till både Israelvänner och Israelkritiker.
  4. Beställ broschyren ”Förstå Israel” med israelernas bästa argument.

Du kan läsa den här artikeln gratis tack vare MIFF:s över 13 100 medlemmar i Norge och över 450 medlemmar i Sverige. Men vi behöver stöd från många fler nu!

Ge en gåva här eller Swisha till 1233318219

Bli medlem