Klicka här för att bli medlem i MIFF nu – hjälp oss att nå 2.000 medlemmar i Sverige.

Hamas tjänar på att Gaza översvämmas av nödhjälp

Lastbilar med nödhjälp som har passerat den nyöppnade gränsövergången Rafah mellan Gaza och Egypten den 1 februari 2026. (Foto: Flash90)

Det kommer tre gånger mer nödhjälp in till Gazaremsan än vad som behövs. Det bidrar till att stärka Hamas mer än det hjälper civila.

Sedan vapenvilan mellan Israel och Hamas trädde i kraft i oktober i fjol har det strömmat in nödhjälp till Gazaremsan. Nu varnar högt uppsatta tjänstemän inom den israeliska försvarsmakten (IDF) för att det kommer långt mer nödhjälp än vad som faktiskt behövs. Det gör det möjligt för Hamas att åter bygga upp sin civila och ekonomiska makt, skriver Israel Hayom.

Varje dag kommer omkring 600 lastbilar med nödhjälp in till Gazaremsan, vilket motsvarar 4 200 lastbilar i veckan. Det är tre gånger så mycket som krävs för att täcka det humanitära behovet i Gaza, enligt israeliska tjänstemän.

Det stora överskottet av nödhjälp har gett en hjälpande hand till Hamas, som använder det för att stärka sin ekonomi och befästa sin kontroll över Gazaremsan.

För att inte ytterligare stärka Hamas vill IDF samordna med USA för att minska mängden nödhjälp. Källor som Israel Hayom har talat med påpekar att att översvämma Gazaremsan med nödhjälp inte leder till att priserna på varor sjunker för civilbefolkningen, eftersom Hamas beskattar dessa varor.

Skatten gör att ju mer nödhjälp som kommer in, desto mer pengar tjänar Hamas.

Hamas bedrev under hela kriget en effektiv PR-kampanj för att framställa det som om det rådde utbredd svält på Gazaremsan, för att öka mängden nödhjälp.

Nödhjälpen ska ha gett flera miljarder kronor i intäkter till Hamas.

Israelska tjänstemän bestrider den bild som skapats i medierna av omfattande svält och hungersnöd på Gazaremsan. De säger att inga dödsfall av friska människor på grund av svält registrerades under det två år långa kriget.

Samtidigt erkänner de att Israel inte gjorde ett tillräckligt bra jobb med att motbevisa påståendena om svält och om att det inte kom in tillräckligt med nödhjälp.

Enligt fredsplanen för Gaza ska en kommitté av palestinska teknokrater ta över den officiella styrningen, men som MIFF har skrivit om tidigare tror Israel att Hamas fortfarande kommer att sitta med den verkliga makten.

Även om teknokraternas mål är att ersätta Hamas, kommer terrorgruppen troligen ändå att behålla många nyckelpositioner i Gaza. I ett sådant scenario tror israeliska tjänstemän att Hamas kan bygga upp sig igen inom några år.

För Israel är det avgörande att Gazaremsan demilitariseras och att Hamas avväpnas, men hittills verkar det inte ske. Nyligen gick Hamas-toppen Moussa Abu Marzouk ut och sa att de aldrig har gått med på avväpning.

Utan en demilitarisering säger Israel att en återuppbyggnad av Gaza blir omöjlig. Samtidigt finns det få andra aktörer än den israeliska försvarsmakten som är villiga och kapabla att avväpna Hamas. En avväpning kan också ta flera år.

Därför är den israeliska försvarsmakten förberedd på att striderna mot Hamas kan bryta ut igen. Samtidigt bygger Hamas upp sig militärt och ekonomiskt för varje dag som går, mycket tack vare nödhjälpen som släpps in dagligen.

/BB

Hjälp oss att utveckla vårt arbete och växa!

  1. Bli medlem 
  2. Donera (Swish) till MIFF:s informationsarbete för Israel. Bankgiro 5705-2524 
  3. Beställ bok eller pins i MIFF:s webshop
  4. Beställ broschyren ”Förstå Israel” med israelernas bästa argument.

Du kan läsa den här artikeln gratis tack vare MIFF:s över 15 000 medlemmar i Norge och över 1 400 medlemmar i Sverige. Men vi behöver stöd från många fler nu!

Ge en gåva här eller Swisha till 1233318219

Bli medlem