Den senaste veckan har det skett flera drönarattacker från den iranskstödda houthimilisen i Jemen mot Israel. På torsdagen sköts flera drönare på väg mot staden Eilat ned. Två dagar tidigare träffades ett bostadskvarter i Yavne i centrala Israel av en drönare. Explosionen orsakade materiella skador, men ingen skadades.
Trots att Jemen ligger hela 2 000 kilometer bort har de sedan i höstas attackerat Israel flera gånger med drönare och ballistiska missiler.
Houthierna är en del av ”motståndsaxeln” mot Israel, som har försvagats avsevärt de senaste månaderna. Den bestod tidigare av Assadregimen i Syrien, Hizbollah i Libanon, Hamas i Gazaremsan, olika shiitiska miliser i Irak, houthierna och Iran.
Nyligen föll Assadregimen efter att ha styrt Syrien i över 50 år, medan Hizbollah och Hamas ligger med brutna ryggar efter över ett års krig mot Israel. Därmed är ”motståndsaxeln” betydligt svagare än för bara några månader sedan.
Tror houthierna att de leder kriget mot Israel?
Den israeliska försvarsstyrkan tror att houthierna nu anser sig vara den ledande parten i kampen mot Israel. Därför har det nyligen skett en upptrappning av attackerna från Jemen, som Houthi-milisen har kontrollerat sedan 2015.
De intensifierade attackerna från Jemen beskrivs av israeliska tjänstemän som ”ohållbara”. Enligt tidningen Israel Hayom (”Israel idag”) tittar IDF nu på möjligheterna att genomföra en betydande attack mot mål som tillhör houthimilisen i Jemen.
På grund av avståndet till Jemen krävs tankfartyg och mycket planering inför sådana attacker, men Israel har redan genomfört två attacker mot houthierna sedan förra året. Den senaste attacken var i september, då dussintals israeliska stridsflygplan deltog.
Hamnar, kraftverk och bränsleanläggningar attackerades, vilket borde försvaga houthiernas förmåga att tillverka sina egna vapen och ta emot iranska. Det förväntas att en potentiell tredje attack kommer att vara mer kraftfull än de tidigare attackerna. Här träffar en drönare från Jemen ett bostadshus i Yavne.
Surveillance camera footage shows the drone impact in the southern city of Yavne a short while ago.
— Emanuel (Mannie) Fabian (@manniefabian) December 9, 2024
The military suspects the drone was launched from the east, either Iraq or Yemen. The drone apparently went undetected and therefore no sirens sounded.
The impact caused damage… pic.twitter.com/8Ivo7L0jvr