Klicka här för att bli medlem i MIFF nu – hjälp oss att nå 1.500 medlemmar i Sverige.

USA skickar missilförsvar och soldater till Israel

USA sätter in missilförsvarssystemet THAAD i Israel för att skydda landet från iranska attacker. (Foto: US Army)
US Army) - Detta understryker USA:s orubbliga engagemang för att försvara Israel, säger en talesperson för det amerikanska försvarsdepartementet.

Det amerikanska försvarsdepartementet bekräftar att USA skickar ett avancerat luftvärnsbatteri till Israel för att skydda landet. Det är en förebyggande åtgärd vid en iransk reaktion som kan följa på en förväntad israelisk vedergällningsattack.

I början av månaden attackerades Israel med cirka 200 ballistiska missiler av Iran. Också i april attackerades Israel av Iran med drönare, kryssningsmissiler och ballistiska missiler. Israel sa att det kommer att bli ett starkt svar på attacken.

Det spekuleras i om Israel kommer att attackera iranska kärnkraftsanläggningar, oljeanläggningar eller andra mål som kommer att försvaga den iranska regimen och deras ekonomi.

USA sätter ut missilförsvarssystemet THAAD i Israel ifall Iran skulle attackera Israel igen. USA skickar också 100 amerikanska soldater för att driva systemet. Det är USA:s försvarsminister Lloyd Austin som har godkänt utbyggnaden av THAAD-systemet på begäran av USA:s president Joe Biden.

– Detta understryker USA:s orubbliga åtagande att försvara Israel, och att försvara amerikaner i Israel, mot ytterligare ballistiska missilattacker från Iran, säger generalmajor Pat Ryder, talesperson för försvarsdepartementet i USA.

THAAD anses vara ett komplementsystem till Patriot-missilförsvarssystemet, men det förra kan försvara ett större område och träffa mål 150 till 200 kilometer bort. Varje batteri består av sex lastbilsmonterade bärraketer, 48 avskärare och radio- och radarutrustning. Det krävs 95 soldater för att driva den.

Resterna av en iransk missil i en skog nära Safed i norra Israel den 6 oktober 2024. (Foto: Flash90

Israel är under attack från Iran – visa ditt stöd nu!

  1. Bli medlem (från 4 kr per vecka)
  2. Donera till MIFF:s informationsarbete för Israel. Swish 123 331 82 19
  3. Beställ MIFF:s böcker – lämplig som gåva till både Israelvänner och Israelkritiker.
  4. Beställ broschyren ”Förstå Israel” med israelernas bästa argument.

Du kan läsa den här artikeln gratis tack vare MIFF:s över 13 100 medlemmar i Norge och över 450 medlemmar i Sverige. Men vi behöver stöd från många fler nu!

Ge en gåva här eller Swisha till 1233318219

Bli medlem