Klicka här för att bli medlem i MIFF nu – hjälp oss att nå 1.500 medlemmar i Sverige.

Förra veckan anlände över 1300 lastbilar med nödhjälp till Gaza

Lastbilar med nödhjälp på den israeliska sidan av gränsövergången Erez. (Foto: COGAT)
Under det senaste året har över 1,2 miljoner ton nödhjälp anlänt.

COGAT, den enhet inom den israeliska försvarsmakten som ansvarar för att få in nödhjälp till Gazaremsan, säger att under den senaste veckan anlände 1316 lastbilslaster med nödhjälp till den palestinska enklaven.

Lastbilarna var lastade med mat, vatten, medicinsk utrustning och tält. Hjälpen fördes till Gaza efter en ”grundlig säkerhetskontroll” av de israeliska myndigheterna.

Sedan förra året har över 60 000 lastbilslaster med över 1,2 miljoner ton nödhjälp korsat gränsen från Israel till Gazaremsan.

Därför tillbakavisade COGAT redan i januari påståenden om att det skulle råda brist på mat på Gazaremsan. I maj publicerades också en studie som visade att det kommer in tillräckligt med mat i enklaven. Och i somras erkände den FN-anslutna organisationen Integrated Food Security Phase Classification (IPC) att det inte fanns någon hungersnöd på Gazaremsan.

Trots det har dock funnits ett problem med att Hamas och andra beväpnade gäng stjäl en stor del av biståndet. Hamas sägs ha tjänat miljarder kronor på att stjäla bistånd som var avsett för civila och sedan sälja det vidare till sin egen befolkning till höga priser.

De israeliska försvarsstyrkorna (IDF) har fokuserat på att stoppa kapningen av humanitär hjälp. De uppger att förra veckan distribuerades 1318 lastbilslaster med nödhjälp till humanitära organisationers lager på Gazaremsan.

 

Israel är under attack från Iran – visa ditt stöd nu!

  1. Bli medlem (från 4 kr per vecka)
  2. Donera till MIFF:s informationsarbete för Israel. Swish 123 331 82 19
  3. Beställ MIFF:s böcker – lämplig som gåva till både Israelvänner och Israelkritiker.
  4. Beställ broschyren ”Förstå Israel” med israelernas bästa argument.

Du kan läsa den här artikeln gratis tack vare MIFF:s över 13 100 medlemmar i Norge och över 450 medlemmar i Sverige. Men vi behöver stöd från många fler nu!

Ge en gåva här eller Swisha till 1233318219

Bli medlem