Klicka här för att bli medlem i MIFF nu – hjälp oss att nå 1.500 medlemmar i Sverige.

Tankesmedja: Dödssiffrorna i Gaza är manipulerade för att demonisera Israel

Palestinier sörjer efter att flera dödades i ett israeliskt flyganfall nära Khan Younis den 3 september 2024. (Foto: Flash90)
Bland annat sägs flera tusen palestinier som dött av naturliga orsaker finnas med på Hamas lista över dödade i israeliska attacker.


Enligt en rapport från den brittiska tankesmedjan The Henry Jackson Society (HJS) har antalet människor som dödats under kriget på Gazaremsan manipulerats och förfalskats. I den siffra som de palestinska hälsomyndigheterna arbetar med ingår bland annat tusentals människor som dött av naturliga orsaker.

Hälsomyndigheterna, som kontrolleras av Hamas, sägs också ha blåst upp antalet kvinnor och barn som dödats i det mer än 14 månader långa kriget mot Israel.

HJS säger att Hamas manipulerar siffrorna för att anpassa dem till sin egen propaganda och anser att media är alldeles för snabba med att acceptera siffrorna från terrorgruppen.

I rapporten skriver HJS att Hamas ”systematiskt blåser upp dödstalen genom att inte skilja mellan civila och stridande och överrapportera andelen kvinnor och barn”. Människor som dog innan kriget bröt ut listas också som offer.

”systematiskt blåser upp dödstalen”

”Detta har skapat ett narrativ om att civila är oproportionerligt drabbade i attackerna från de israeliska försvarsstyrkorna (IDF), medan de faktiska siffrorna tyder på att en betydande andel av de dödade var stridande”, skriver HJS i sin rapport.

Forskningen utfördes av frivilliga från Fifty Global Research Group, med stöd från pro-israeliska International Institute of Social and Legal Studies.

Israeliska soldater i Jabalia i norra delen av Gazaremsan. Bilden publicerades den 5 november 2024.

Kriget på Gazaremsan började den 7 oktober förra året, efter att tusentals Hamasterrorister hade stormat in i Israel och massakrerat 1200 människor och tagit 251 som gisslan. I det efterföljande kriget mellan Israel och Hamas har 44 000 palestinier mist livet, enligt Hamas hälsomyndigheter.

Men denna siffra, som inte på något sätt har verifierats, skiljer inte mellan stridande och civila. Israel säger att man försöker minimera antalet civila dödsoffer, men att det är omöjligt att undvika civila offer när Hamas använder civila som mänskliga sköldar och strider mot Israel från civila hem, sjukhus, skolor och moskéer.

Efter att ha granskat Hamas siffra på 44 000 dödade, avslöjade HJS-rapporten att omkring 5 000 av dem var palestinier som hade dött av naturliga orsaker, inklusive cancerpatienter som senare dök upp på en lista över dem som fortfarande fick medicinsk vård.

Dessutom var de flesta av dem som rapporterades dödade män i stridsför ålder mellan 15 och 45 år. För många var dock åldern på Hamas lista sänkt jämfört med vad som stod i den palestinska befolkningslängden. Detta är ett flagrant försök att få det att se ut som om flera minderåriga har dödats.

Militärexperten Andre Fox, författare till rapporten, tror att denna desinformation har bidragit till att skapa det falska narrativet att det främst är civila, särskilt kvinnor och barn, som förlorar sina liv i kriget. Detta påverkar både den allmänna opinionen och mediebevakningen.

Hamas siffra på antalet dödade inkluderar också palestinier som dödats av Hamas egna raketer. Flera hundra av de tusentals raketer som Hamas har avfyrat mot Israel under kriget har landat och exploderat inne på Gazaremsan.

Hamas anklagade Israel för att ha bombat Al Ahli-sjukhuset i Gaza City den 18 oktober 2024. Det visade sig snabbt att det var en felavfyrad palestinsk raket som hade exploderat utanför sjukhuset. (Foto: Flash90)

Till exempel exploderade en palestinsk raket utanför Al Ahli-sjukhuset i Gaza City den 18 oktober förra året. Då hävdade Hamas att Israel låg bakom och att minst 500 civila hade dödats. Svenska och internationella medier var snabba med att vidarebefordra anklagelserna från Hamas, mer eller mindre utan förbehåll.

När det visade sig att det förmodligen var några tiotal människor som dödats, förutom att det var en palestinsk raket som hade exploderat, tystades det ner i media.

Enligt HJS har de också upptäckt att Hamas har listat flera vuxna som barn och män som kvinnor i sin översikt över antalet dödade. Till exempel listades en 22-åring som en fyraåring och en 31-åring listades som ett spädbarn.

Både israelisk och amerikansk underrättelsetjänst tror att minst 17 000 av dem som dödades i Gaza tillhörde Hamas. HJS noterar att antalet dödade Hamasterrorister ofta utelämnas i artiklar i internationella medier. Svenska medier tenderar också att utelämna denna information i de allra flesta fall.

”Att utelämna denna information skapar ett falskt narrativ som framställer alla offer som civila, vilket i sin tur påverkar den allmänna opinionen och internationell politik baserat på ofullständiga eller manipulerade uppgifter”, skriver rapportens författare.

En genomgång av bevakningen av ett antal mediehus, däribland The New York Times, BBC och CNN, visade att så många som 98 procent använde Hamas siffror för antalet dödsoffer, medan endast fem procent citerade siffran från de israeliska myndigheterna.

Det är också mycket ovanligt att media skriver att siffrorna från hälsomyndigheterna i Gaza är kontroversiella och inte kan verifieras. Men när de citerar de israeliska myndigheterna ifrågasätts trovärdigheten i siffrorna över offren.

Rapporten från HJS är inte den första som påpekar att siffrorna från Hamas är förfalskade. I mars slog en professor i statistik larm om att siffrorna från Hamas omöjligen kunde vara korrekta. Hans analys visade också att siffrorna var förfalskade.

I maj halverade FN-organisationen OCHA antalet dödade kvinnor och barn i sin översikt, efter en genomgång av siffrorna från Hamas.

Och i somras skrev journalisten Roger Hercz en artikel i Nettavisen om hur Hamas kan ha lurat ”alla” genom att manipulera siffrorna på antalet döda.

”Att utelämna denna information skapar ett falskt narrativ som framställer alla offer som civila, vilket i sin tur påverkar den allmänna opinionen och internationell politik”

Israel är under attack från Iran – visa ditt stöd nu!

  1. Bli medlem (från 4 kr per vecka)
  2. Donera till MIFF:s informationsarbete för Israel. Swish 123 331 82 19
  3. Beställ MIFF:s böcker – lämplig som gåva till både Israelvänner och Israelkritiker.
  4. Beställ broschyren ”Förstå Israel” med israelernas bästa argument.

Du kan läsa den här artikeln gratis tack vare MIFF:s över 13 100 medlemmar i Norge och över 450 medlemmar i Sverige. Men vi behöver stöd från många fler nu!

Ge en gåva här eller Swisha till 1233318219

Bli medlem